poster

Favoritka

 • Velká Británie

  The Favourite

 • USA

  The Favourite

 • Slovensko

  Favoritka

 • Austrálie

  The Favourite

 • Nový Zéland

  The Favourite

Drama / Komedie / Historický / Životopisný

Irsko / Velká Británie / USA, 2018, 119 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • misterz
  ****

  Yorgos Lanthimos je veľmi zvláštny režisér, no aj napriek tomu si ma jeho filmy vždy získajú. To platí aj pre Favoritku. Chýbala síce tomu tá obvyklá bizarnosť ako tomu bolo povedzme pri Jeleňovi (2017), no na druhú stranu divák dostane výpravne fantasticky zvládnutú smutno veselú drámu so smiešne zvláštnymi charaktermi jednotlivých postáv. No tie ani najmenej nebránia pomerne slušnému obrazu svojej doby, kde sa kopí jedna intriga za druhou. Tiež treba oceniť niektoré dialógy - na prvý pohľad smiešne, no väčšina z nich skrývala peknú myšlienku. Slušný nadpriemer. 80/100(4.2.2019)

 • vurhor
  ****

  Na první pohled se může zdát, že film je jenom dalším britským aristokratickým dramatem, kde se vznešeně hovoří, ženy se procházejí v parcích, plus sem tam se rozjede nějaká ta romantika. Favoritka je v tomhle ohledu ale daleko surovější. Na nějakou romantiku, přátelství a pohodovost nechť divák rychle zapomene, snímek se totiž vyžívá v tématech pomsty, intrik, vulgarity, přetvářky, plus i šílenství. Stačí se podívat na tři hlavní ženské postavy - jedna je psycho (královna, jak jinak), druhá je velká svině, třetí menší svině. Mezi tímto trojúhelníkem se ale rozehraje velice kvalitní a docela depresivní drama o moc a přízeň, ze kterého se občas člověku zvedne žaludek. Co si budem povídat, film je to divný. Má divný konec, divnou hudbu (jak z nějakého psychologického hororu), divný lidi. Ale zároveň se na to stejně kouká sakra dobře. Práce s kamerou velmi pěkná, obzvlášť ty švenky, plus všechny tři herečky jsou naprosto fenomenální. A ta Weiszová zraje jak víno. Ve výsledku docela bizarní chladná podívaná, které by možná neuškodilo pár škrtů ve scénáři, ale stále podivně podmanivá. I když s tou utahaností by někdy taky mohli brzdit. Nějakýho toho Oscara by to ale rozhodně vyhrát mělo. Slabší 4*(7.2.2019)

 • filmoid
  ****

  Jednotlivosti filmu fungují výborně - fascinující herecké výkony, kostýmy, výprava bez výhrad, hudba funkční, kamera osobitá. Jen to nejpodstatnější - téma - poněkud uniká. Nejspíš je to lesboromance, ve které všechny silové páky života drží ženy, muži se naopak proměňují ve vybředlé panáky, kteří se baví kačeřími zápasy, trumfují se ve střizích paruk, pořádají stupidní bombarding naháčů rajčaty a citrusy. Ctitelé se před vyvolenou plazí listím, jsou skopávání a fackováni, až zapomenou, co vlastně chtěli. Mohlo z toho vzniknout korektní a tuctové kostýmní drama, ale díky režii se z nevytendovaného scénáře podařilo vyrazit maximum...(2.2.2019)

 • M.i.k.e
  ****

  Divácky nejpřístupnější Lanthimos.Je to sice méně vtipné,než sem čekal,ale aspoň to není tak extrémně bizarní jako jeho dva předchozí filmy.Baví nejen všechny 3 hlavní herečky,ale i hrátky s kamerou a místy minimalistický lezavý soundtrack.Objektivně to nejsou čisté 4,ale jelikož je Favoritka lepší než Zabití posvatného jelena,kde jsem byl v hodnocení na hraně,nemůžu jinak...70%(27.1.2019)

 • castor
  ****

  Řecký režisér Yorgos Lanthimos a bizarní a velmi křehké vztahy zase trochu jinak. První půlhodinka je skvostná. Nerozhodná, fyzicky i psychicky zlomená, dětinská a náladová královna Anna, poslední Stuartovna, se zásadními kroky věří rádkyni i přítelkyni na intimní chvilky Rachel Weisz. Mají spolu velmi intenzivní a netradiční vztah. Nabourá ho až ctižádostivá sestřenice Emma Stone, která nejprve dostává rákoskou coby obyčejná služebná, ale svou pílí si chce taky kousek koláče ukousnout. Jenže dosavadní rádkyně (vládkyně) se nehodlá o přízeň s nikým dělit. Od Lanthimose je to zatím nejméně ujetá šílenost, do pokřivené lidské společnosti ale rád dál pálí ostrými. Navíc s velmi dobrou kamerou, kupříkladu s využitím efektu rybího oka. Královský dvůr je prohnilý, mezi postavami to sympaticky jiskří, pánové jsou tu za nadržené podivíny, dámy za vypočítavé mrchy. Jenže pak se to nějak zlomí a nevraživost mezi oběma ženami začíná nudit. Řecký mistr bizarnosti jakoby vyměkl, nikdy nejdeme úplně na dřeň, místo šokování přichází v druhé polovině až takové monotónní pojetí. Krutost a syrovost, stejně jako kroky ve spojitosti s opojení mocí se nabízely. Emoce mi chyběly, provokativní humor zrovna tak. Vlnu tentokrát nejpřístupnější Lanthimos neudělal. Koutky necukaly. Škoda. Oceňované herečky samozřejmě fajn, ale do vzduchu z jejich výkonů určitě neskáču. 70%(24.1.2019)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace