poster

Zelená kniha

 • USA

  Green Book

 • Austrálie

  Green Book

 • Nový Zéland

  Green Book

 • Velká Británie

  Green Book

Drama / Komedie / Road movie

USA, 2018, 130 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • verbal
  ****

  Nalézání Lessníka ryloudyt, ovšem s korektním apgrejdem dle nejnovějších sluníčkářských geopolitických trendů. V Nalézání učil velký bílý kulturní Šón driblujícího negra artikulovat a nepolámat moc pastelek při podepisování se. Světopořádek se ovšem za těch 19 let konečně dostal do nedemagogických kolejí multikulti štěstí, od zrušení otroctví se to tu ve skutečnosti začalo hemžit renesančními senegalskými vzdělanci a zanedlouho i 1. Římskokatolická a.s. bude nucena veřejně přiznat, že Ježíš byl jasný Afroizraelita a gej, načež vypukne na trhu barev – laků krize s ebenovou hnědí a fuchsiově růžovou na bederní roušky, protože při tom počtu pohádkových model k přestříkání to Balakryl nebude stíhat vyrábět. A tak nám nyní citlivý čokoládový homointelektuál konečně korektně kultivuje lopatisticky buranskou rasistickou bílou hubu, až jako obvykle převede Mekkárty Zázračného Štefana bez úrazu přes přechod a eben se slonovinou splynou v perfektní harmonii sdružených barev Benetonu. Každopádně, ač kýčovitě vykalkulovanou a s demagogicky prvoplánovým pohádkovým afrorasistickým podtextem, jedná se o veskrze příjemnou a místy i vtipnou záležitost, kde každou další přesně očekávánou rektobolnou scénu vyhlížíte s netrpělivostí otylé hospodyňky, až ji konečně zhasne kontrolka nahřívání na žehličce. Maršmelous Ali definitivně vyvrátil, že si Čokooskara za toporný štěk v Můnlajtu zasloužil jen proto, že překročil povolenou dávku pigmentu po hysterickém ječení xenofobní krávy Džády Pičr Kovářové, a je zde jednoduše naprosto skvělý a xežrání. To naopak mohutně přemejkapovaný a pouťově dobarvený dánský Čaroděj první kategorie, ač jinak velmi solidní herec, s tímhle partem šlápl do hovna, brutálně to nedával, přičemž s přiblblým akcentem, retardovanou gestikulací a urputným přehráváním vypadal, jako by se Funes snažil o Kmotra, a toho mafiánského ranaře spíše parodoval. A to je přitom v Holém údu nativních Italů skoro jako židů. Asi jim v tom ty jejich rasistické odbory zakázaly hrát.(28.1.2019)

 • castor
  ***

  „Čůrat do lesa chodí zvířata,“ reaguje černošský pianista na pobídku bílého šoféra, který se s ním kvůli potřebě jít na malou vrací desítky minut do hotelu. Vážený umělec, kterého o přestávce všichni plácají po ramenou, totiž na běžnou toaletu nesmí. Je mu nabídnuta dřevěná bouda „támhle za tou borovicí“. Jsme v šedesátých letech a Viggo Mortensen (po kouzelném dramatu Tohle je náš svět opět výtečný) doprovází svého dočasného černošského šéfa na turné po americkém Jihu. V ruce má přitom takzvanou Green Book, která seznamuje Afroameričany s několika pravidly, protože okolo je stále plno rasismu a nenávisti. Bývalý vyhazovač, rekordman v počtu snězených hot-dogů a užvaněný newyorský Ital je vedle distingovaného jazzového klavíristy pochopitelně trochu vidlák, takže se dá očekávat řada milých momentů. Ano i ne. Protirasistická road movie je totiž skrz naskrz průhledná a postupně si odškrtává všechny očekávatelné položky, až se všichni společně obejmou na Štědrý večer. Horkokrevný řidič samozřejmě v lecčems zkrotne, prokáže svou mazanost a dobrosrdečnost, uznávaný umělec zase upustí krapet ze svých pevných zásad. A společně hoši vypustí několik těch „pravých životních mouder“. Malý, nenápadný a skvěle zahraný. Vždy se mezi těmi „velkými“ filmy v oscarové sezoně objeví nějaká milá nezávislá vlaštovka, která potěší umělečtěji zaměřené publikum. Příjemně ubíhající kousek o nečekaném přátelství a rozdílném vnímání hodnot nicméně těžká témata jen olizuje: ať už je to samotný rasismus nebo naznačená umělcova sexuální orientace. Autor taškařic Něco na té Mary je nebo Blbý a blbější si zřejmě hodlal splnit sen a zkusil něco vážnějšího, místy příjemně těší diváky zdánlivě nenápadnými gesty a několika úsměvnými momenty, ale jinak opravdu není nějak zajímavý nebo dějově hutný. Oslavovaný Mahershala Ali mě úplně nestrhl. A omlouvám se, ale mnohé „překážky“ opravdu působí až uměle. Stejně jako těch 85 procent tady!!(18.1.2019)

 • Lacike
  *****

  Road movie nie je môj oblubeny zaner, ale tentokrat mi to sadlo dokonale vdaka uchvatne sa vyvijajucemu vztahu ustrednej dvojice. Niektori ludia sice budu nadavat, ze to je dalsia negromilska agitka alebo ocividny utok na Oscarov. Pokial je vysledkom takto vydareny film v ktorom znova po miliontykrat funguju vsetky obohrate klise, tak s tym nemam najmensi problem. Vsetky tie vznesene motivy su vedlajsie a v centre pribehu stoji prave vztah ustrednej dvojice. Do urcitej miery mi to pripomenulo moju srdcovku Driving Miss Daisy v ktorej z pohladu bielej zeny zistujeme, ze ten neger je vlastne sympaticky a sikovny clovek. Tentokrat som mal pocit, ze to je podane opacne a z pohladu negra, ktory ale prekvapivo prilis privetivy nie je, zistujeme, ze ten biely clovek s predsudkami je vlastne v pohode. Len sa musi dostat zo zacarovaneho kruhu komunity v ktorej su vsetci cierni podradne bytosti. Ale ako hovorim. Tieto vznesene motivy sa tu divakovi netlacia za kazdu cenu do hlavy a kludne si môze nadalej nenavidiet koho chce a aj napriek tomu si vychutnat skvely film s fantasticky zahranymi postavami. Tony Vallelongom, ktory robi co sa da, aby uzivil rodinu. Viggo Mortensen tu znova podava skvely vykon. Akurat mi miestami strasne pripominal Bundu Ed O'Neilla. Dokonalym protihracom mu je Mahershala Ali ako vzneseny a trochu namysleny cernoch, ktoreho neberu medzi seba bieli a uz ani cierni. Taka ta ocividna snaha o nejake moralne ponaucanie vycnievala akurat v jednej linii ohladom jeho postavy pri ktorej som si povedal, ze to uz prehanaju, ale nakoniec mi aj tato linia davala celkom zmysel. Takze film som si neskutocne vychutnal a ludia ktory v tom budu vidiet len nejaky kalkul, tak to je ich problem. 10/10.(17.1.2019)

 • Dado
  *****

  Nebudem klamať, obával som sa, že pôjde o jeden z mnohých vypočítavých útokov na filmové ceny. Green Book však chvalabohu nie je primárne o rasizme, hoci dejové fragmenty s týmto podtónom podáva omnoho prirodzenejšie, než väčšina konkurencie. Je to predovšetkým príbeh nepravdepodobného priateľstva, ktorý vo svojom jadre síce nie je originálny, no tento nedostatok mu neuberá na silnom vyznení a príjemnom pocite, ktorý v človeku zanechá. Dvojica Mortensen - Ali navyše podáva vskutku pôsobivé herecké výkony a chémia medzi ich postavami funguje dokonale. Pri objektívnom posudku filmových kvalít by to možno na najvyššie hodnotenie nebolo, no svedomie mi po takomto zážitku nedovolí ísť nižšie. (90%)(7.1.2019)

 • EvilPhoEniX
  *****

  Kdyby mi někdo řekl na začátku roku, že nejlepším filmem bude Road movie Drama s oscarovými základy, tak se mu vysměju, ale klobouk dolů, tohle je filmová síla, vedle které Gump s Shawshankem působí jako studiové béčkové braky. Viggo Mortensen a Mahershala Ali předvádí nadlidské herecké výkony a jejich vzájemná chemie je bezchybná. Film hodně tahá nahoru vkusný a trefný humor, mafianský podtón, silný rasismus tehdejší doby, vypjaté scény a hlavně emoce, kde jsem se přistihl, že brečím snad celé dvě hodiny vkuse a to se mi životě nestalo. Po zhlédnutí jsem okamžitě nabyl pocitu, že film musím vidět ihned znova s každým, kdo je mi blízký a to se mi nestává často. Událost roku a pro mne i možná nejlepší příběhové Drama vůbec. 100%(7.2.2019)

 • - Natáčalo sa predovšetkým v americkom štáte Louisiana a v meste New York. (MikaelSVK)

 • - Don Shirley (Mahershala Ali) byl seznámen s úmyslem natočit o něm a Tonym (Viggo Mortensen) film, ale chtěl, aby to bylo až po jeho smrti. Patrně kvůli informacím, které by ukazovaly na jeho sexuální orientaci. (DerfelCadarn)

 • - Tony Lip (Viggo Mortensen) se dostal díky svým kontaktům z klubu Copacabana i k hraní. Drobné role měl ve filmech Kmotr (1972), Zuřící býk (1980) nebo třeba mafiánský boss v seriálu Rodina Sopránů (od r. 1999). (DerfelCadarn)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace